Odlučili ste urediti svoj dom umjetničkom slikom? Niže donosimo savjete kako odabrati i uramiti umjetničku sliku, gdje je pozicionirati te kako osigurati da se savršeno uklopi u Vaš interijer.
Bilo da želite kupiti umjetnine za ukrašavanje svojih zidova ili ste stvorili svoje prvo umjetničko djelo i jako ste zadovovoljni njime, integracija umjetničkog djela u vaš dom nije uvijek jednostavna. Primjerice mrtva priroda iz 18. stoljeća puno je bolje izgledala u seoskoj kući vaših roditelja nego iznad dizajnerske crvene sofe.
Ako vam se slika koju ste s ljubavlju kupili u galeriji više ne čini istom sada kada je obješena u dnevnoj sobi, nemojte paničariti, to je normalno!
Evo nekoliko savjeta za izlaganje vaše umjetničke zbirke bez glavobolje!
Odlučite koji motiv želite
Na odabir umjetničkog djela u velikoj mjeri utječu vaš ukus i osobnost. Ako volite provoditi vrijeme u prirodi, vaš odabir će možda biti slika s motivom pejzaža slikana uljem na platnu, a ako ste ljubitelj živih boja i kreativac, vaš će izbor možda pasti na apstraktni motiv naslikan akrilom.
Iako izbor djela ovisi o vašem ukusu, kao što smo već naveli, u obzir svakako treba uzeti izgled prostora. Apstraktni motivi tako će se bolje uklopiti u moderne interijere, dok će klasična djela i pejzaži bolji dojam ostaviti u tradicionalnijim interijerima ili prostorijama poput blagovaonice.
To ne znači da u moderne interijere ne možete postaviti slike koje motivom ili tehnikom slikanja asociraju na klasiku, ali dobro razmislite koji motiv i stil najviše odgovara vašem interijeru.
Primjer klasičnog motiva slikanog uljem na platnu u modernom interijeru
Izvor: https://www.ohmyprints.com/de; Svjetlana Djedović – Oluja
Odredite u koju ćete prostoriju smjestiti umjetničku sliku
Mjesto na koje želite staviti svoje umjetničko može također utjecati na izbor samog djela. Osim što će dekorirati zidove, odabirom umjetničke slike možete unijeti dašak željene atmosfere u pojedinu prostoriju.
Dnevni boravak je obično prostor za druženja i koji drugima govori više o vašem ukusu i osobnosti. Neki odlučuju objesiti moćna, vrlo osobna, ponekad čak i intrigantna djela koja ne moraju nužno naići na jednoglasno odobravanje gostiju. Takva djela mogu brzo potaknuti teme za razgovor među gostima, a možda ih i potaknuti da otkriju neki vaš aspekt koji će ih iznenaditi!
Spavaća soba često ugošćuje mekše, umirujuće ili senzualnije radove nego ona u dnevnom boravku, a cilj ovih djela je stvoriti opuštenu i mirnu atmosferu, dok se u blagovaonicu ili kuhinju svojim motivima dobro uklapaju slike voća, hrane ili mrtve prirode.
Slike s motivom voća mogu se odlično uklopiti u kuhinju ili blagovaonicu
Izvor: Mikael Cho, Unsplash / Svjetlana Djedović, Jabuke
Odaberite na kojem će zidu stajati slika
Prilikom odabira mjesta, rasporeda i količine slika koje ćete staviti na svoj zid možete biti uistinu kreativni, ali biste trebali voditi računa o sljedećim stvarima kako bi se slike najbolje uklopile u vaš interijer.
Slike najbolje dolaze do izražaja na istaknutim zidovima – u dnevnom boravku to je obično zid iza sjedeće garniture ili TVa, u blagovaonici zid iza komode ili blagovaonskog stola, a u spavaćoj sobi zid iza kreveta. Slike možete postaviti i na više zidova, ali biste ipak trebali odabrati jedan zid koji želite naglasiti, a na ostale zidove postaviti manje slike.
Slika postavljena na istaknuti zid iznad komada namještaja
Izvor: https://www.ohmyprints.com/de; Svjetlana Djedović – Raj
Trebate voditi računa i o odnosu dimenzija slike i zida – na zidove velikih površina postavite slike većih formata ili više slika. Ako ste odabrali veliko platno, bolje ga je staviti na sredinu velikog zida ili postaviti nekoliko manjih slika oko njega. Vodite računa da, ukoliko npr. pozicionirate sliku iznad sofe u dnevnom boravku, ona ne bi trebala prelaziti 2/3 veličine sofe iznad koje se nalazi jer se u protivnom može steći dojam da slika dominira prostorom.
Ako ste se odlučili na malu sliku, radije je postavite iznad komada namještaja ili na manje zidove u prostoru (npr. između prozora i vrata). Mala slika se može izgubiti na velikom zidu, a velika slika na malom zidu će stvoriti dojam da živite u kući za lutke.
Više slika od kojih je najveća istaknuta u sredini, a manje fotografije su postaljene oko nje
Izvor: Zastolskiy Victor / Shutterstock; Svjetlana Djedović – Dok
Kad je riječ o načinu postavljanja, središte platna treba biti u visini očiju odrasle osobe, eventualno nešto više od te razine. Ako ste se odlučili na više slika istih dimenzija i sličnih motiva, možete ih složiti u istoj ravnini jednu pored druge i bez velikih razmaka. Na taj način slike ostavljaju dojam sklada. Ako ste se pak odlučili na različite dimenzije i motive, možete ih postaviti „razbacane“ po zidu tako da djeluju grupirano i čine cjelinu.
Slike istih motiva i dimenzija ostavit će dojam cjeline ako ih vizualno grupirate
Izvor: Svjetlana Djedović – Vulkan
Obojite zidove, ali zadržite jednostavnu površinu
Ako svoje slike objesite na zid u boji, one će dobiti na dubini i intenzitetu.
Ne ustručavajte se poigrati odnosom boja između slike i pozadine, samo vodite računa da to budu komplementarne boje. Više o odnosima boja i tome kako ispravno i kreativno koristiti boje u prostoru pročitajte OVDJE.
Bilo da se odlučite obojiti svoje zidove u neku boju ili ih zadržite bijelima, važno je da koristite jednostavnu pozadinu. Možete se poigrati s geometrijskim linijama zidova tako da lajsne ili karniše obojite u različite boje i tako napravite još jedan okvir koji će dodatno oplemeniti platno, ali oprez, nemojte pretjerati!
Ne zaboravite da je zvijezda izložbe upravo slika! Pod svaku cijenu izbjegavajte tapete s uzorcima, koje će privući pozornost na sebe, a nauštrb umjetničkog djela.
Neki elementi u prostoriji mogu stvoriti svojevrsni okvir za sliku
Izvor: Tr1sha / Shutterstock
Odaberite okvir za sliku
Prilikom biranja okvira za umjetničke slike, trebate uzeti u obzir dekor, ali paziti i da odabrani okvir nadopunjuje umjetničko djelo.
Za vrlo živopisna, suvremena djela prednost dajemo neutralnom uokviravanju (crno ili tamno drvo osim ako su tonovi slike vrlo svijetli, u ovom slučaju pokušajte s bijelim ili svijetlim drvetom). Što je okvir jednostavniji, lakše će se prilagoditi bilo kakvim promjenama u interijeru. Vrlo velika rastegnuta platna (ulje ili akril) ne moraju biti uokvirena, često su sama sebi dovoljna.
Primjer modernog motiva na rastegnutom platnu koje nije potrebno uokviravati
Izvor: Svjetlana Djedović – Dubai
Za stare slike ili portrete možete posjetiti antikvarijat i odabrati okvir iz istog doba u kojem je nastalo umjetničko djelo. Možete se zaputiti na Hrelić ili, ako više volite kupovinu iz vlastitog doma, online istražiti antikvarijate. Također, možete potražiti stare okvire od uramljivača koji će doista istaknuti vaš rad.
Kod uokviravanja umjetničkih djela klasičnog stila još uvijek su u trendu klasični okviri sa paspartuom koji doprinose tome da i okvir i slika pokažu svu svoju raskoš i ljepotu. Ukoliko ste se odlučili za ovaj tip okvira jako je važno pomno proučiti koja boja dominira slikom i po toj boji odabrati boju glavnog okvira. Preporučuje se da to bude ili ista ili boja koja je komplementarna dominantnoj boji.
Izvor: Intenza Fitness / Unsplash
Ako ste se pak odlučili na crtež ili sliku na papiru, važno je pravilno ih uokviriti i zaštititi ih staklom kako se umjetničko djelo ne bi oštetilo pod utjecajem vremena ili nekih vanjskih čimbenika.
Osim odabira pravog okvira, važno je uzeti u obzir i debljinu okvira. Za male umjetničke radove preporučuje se debljina od 5 do 7 centimetara, a za radove veličine 40 x 50 cm i više preporučuje se debljina manja od 5 cm ili bez okvira. Radovi koji će biti obješeni u grupama bolje će izgledati s minimalnom debljinom ili bez okvira.
Imajte na umu da, ma koliko umjetničko djelo može biti lijepo, odabir pogrešnog okvira može narušiti njegov izgled u prostoru. Stoga posvetite dovoljno pažnje odabiru pravog okvira kako biste ostali zadovoljni odabranim umjetničkim djelom.
Izaberite adekvatnu rasvjetu
Specifična rasvjeta stvarno može napraviti razliku, a slici donijeti novu dimenziju i stvoriti osjećaj dubine. Postavite izvor svjetla ispod platna ili na tlo za dramatičan učinak. Postavite nekoliko svjetlosnih točaka iznad svoje slike kako biste istaknuli predmet na platnu. Obratite pozornost na refleksiju svjetla u laku platna ili na staklu ako je rad uokviren ispod stakla!
Rasvjetom možete istaknuti sliku u prostoru
Izvor: Darshan Patel / Unsplash
Sada možete i sami krenuti u odabir prave slike za svoj dom. Uz ove savjete i dozu kreativnosti obogatite svoj interijer.