Kako početi slikati – šest koraka za slikare početnike

Detaljan vodič za apsolutne početnike u slikanju na platnu – naučite kako od inspiracije doći do umjetničkog djela i započeti novi hobi ili čak karijeru

Oduvijek su vas privlačila umjetnička djela i umjetnost, zaljubljenik ste u boje i primjećujete radost koju one donose? Konačno ste odlučili uzeti kist u svoje ruke i otkriti Moneta u sebi? Onda ste na pravom mjestu!

Kroz sljedeći tekst ću vam korak po korak pokazati kako započeti slikati, te započeti novi kreativni hobi ili možda karijeru. 

Prvi korak –  Razmislite zašto se želite baviti slikanjem  

Prije nego što izađete i kupite sve svoje nove umjetničke potrepštine i počnete bacati boju na platno, trebali biste razmotriti zašto se točno želite baviti slikanjem i što želite dobiti iz toga.

Vaši odgovori odredit će kako ćete postupiti i kojim pravcem ćete ići. Svatko ima različite tendencije, interese i prirodne vještine koje određuju kojim putem krenuti.

Na primjer, možda samo želite ispunjen i kreativan hobi. U tom slučaju možda ćete htjeti opuštenije pristupiti načinu na koji učite. Kao hobi, slikanje je relativno jeftin i omogućava vam veliku slobodu – niste vezani za druge članove ili udrugu, radite kada želite i koliko želite. 

S druge strane, možda želite postati majstor slikar i zarađivati od toga. U svakom slučaju, važno je da imate samosvijest o tome zašto to uopće radite i što želite dobiti iz toga. Ako već niste, odvojite sekundu da razmislite o tome.  Ovisno o tome što želite, lakše ćete odrediti koliko vremena i sredstava želite uložiti.

Drugi korak – Odaberite medij  

Zatim biste trebali odlučiti o mediju na koji ćete se usredotočiti, barem kratkoročno. To će vam omogućiti da stvarno dobijete osjećaj kako medij funkcionira i koji je najbolji izbor za vas kao početnika.

Glavni izbor su ulja, akrili i akvareli. Ali ovdje nema pravog odgovora. Svaki medij ima prednosti i nedostatke. U nastavku ću vas provesti kroz različite medije, kako biste mogli odlučiti koji vam odgovara.

Akril – idealan za početnike 

 Akrili su naširoko omiljeni onima koji tek počinju slikati jer su jednostavni za upotrebu i ne zahtijevaju nikakve posebne materijale. Loša strana je što se vrlo brzo suše. I sama sam počela s akrilom, ali vrlo brzo sam prešla na ulje, koje mi je davalo više slobode u izričaju. 

Akrili su idealni za početnike koji se ne žele brinuti o složenosti ulja i akvarelnog slikarstva. Osim toga, bolji su izbor ako imate ograničeni budžet i želite slikati samo povremeno kao hobi. Dobra stvar kod akrila je i ta što se lako i brzo čiste kistovi i oprema; tako možete uštediti dosta vremena. 

Glavni nedostatak akrila je upravo vrijeme sušenja boje. To znači da imate manje vremena za blendanje boja na platnu. Međutim, postoje mediji koji usporavaju sušenje i daju više vremena za usavršavanje tehnike. Također, neke akrilne boje potamnjuju kako se suše. Obično svjetlije boje imaju tendenciju veće promjene.

Primjer slikanja akrilom na platnu

Ulje – odabir majstora

Stvarno ne možete pogriješiti s uljanim bojama. Ako niste sigurni odakle početi, predlažem ili skakanje ravno u ulja ili početak s akrilima s ciljem prelaska na ulje nakon što ste razvijeniji. Akrilne boje uglavnom se koriste u apstraktnom i modernom slikarstvu, a ako vas više privlače tradicionalne tehnike slikanja, onda je ulje prikladniji izbor. 

Savjet: Za one od vas koji su zabrinuti zbog oštrih otapala koja se koriste u ulju na platnu, poput terpentina, tada potražite otapalo bez mirisa. To čini slikanje uljem mnogo ugodnijim. Kod ulja postoji samo nekoliko ‘pravila’ koja morate razumjeti, a ostalo je vrlo slično akrilnom slikarstvu. 

Osnovno pravilo kod korištenja uljanih boja je voditi računa o tome da se određene nijanse boja ne nanose jedna preko druge dok su mokre. Na primjer ako preko još mokre plave nanesete zelenu ili žutu boju, može vam se dogoditi da dobijete „zeleno nebo“ što možda ne želite. Pri radu s uljanim bojama potrebno je koristiti otapalo, odnosno sredstvo za razrjeđivanje koje p omaže da se boja poveže i ostane postojana na platnu.

Primjer slikanja uljem na platnu

Akvarel –  samo za najhrabrije

Akvarele se općenito smatra najtežima za savladati zbog neukroćene prirode vode i činjenice da niste u mogućnosti popraviti eventualne pogreške (jer papir može apsorbirati samo određenu količinu vode). Međutim, kada se savlada, akvarel može proizvesti zapanjujuće slike. Ni sama još nisam skupila hrabrosti da se okušam u akvarelu.

S čime biste trebali početi?

Ovdje nema pravog odgovora, no ako tek počinjete slikati, preporučujem vam da počnete s akrilima ili uljima. Ali slobodno počnite s akvarelima ako ste spremni za izazov. 

Treći korak – Nabavite materijal

 Vrijeme je da se opskrbite umjetničkim potrepštinama. Ono što ćete kupiti ovisi o mediju za koji se odlučite. Evo popisa onoga što vam je potrebno za početak:

1. Štafelaj za držanje platna; 

2. Platno (za akrilne ili uljane slikare) ili papir (za slikare akvarela); 

3. Paleta za miješanje boja; 

4. Kistovi (pogodni za odabrani medij); 

5. Špahtle; 

6. Boje; 

7. Otapalo (ako radite uljem); i 

8. Papirnati ručnici (za brisanje kista između poteza).

Moj glavni prijedlog je da to bude jednostavno i kupite kvalitetu tamo gdje je važno, poput kistova, platna i boje. Za početak predlažem neki mali stolni štafelaj.

Što se tiče boja, predlažem da za početak kupite manje pakiranje već gotovih nijansi boja. Kasnije kada naučite sami miješati boje i stvarati nijanse, vaša paleta boja će biti raskošnija.

Za početak kupite najosnovnije, a kasnije ćete dodavati boje i pribor u svoju kolekciju

Četvrti korak – Odaberite motiv

Moj savjet je da kao početnik odaberete jednostavnije motive. Na primjer, ako volite pejzaže to može biti cvjetna livada, jedno stablo na livadi, samo jedan cvijet i slično. To je dovoljno za početak da vježbate tehniku. Ukoliko odaberete kompleksnije motive, to vam može biti previše i možete se obeshrabriti. Dok birate motive savjetujem da proučite uratke drugih slikara. Pritom obratite pažnju na detalje; svjetla, sjene i slično. Takvi detalji svakom djelu daju dubinu, voluminoznost i još jednu dimenziju. 

Primjer jedne od mojih prvih slika s jednostavnim motivom (akril na platnu)

Peti korak – Stvorite svoju prvu sliku

Odvojili ste vrijeme, imate pribor spreman i sada je vrijeme da uposlite kist. Prvo što biste trebali je grafitnom olovnom sasvim lagano skicirati na platno predmet koji želite naslikati. To je jako važno da se ne izgubite “u prostoru”, odnosno da vam objekti u kompoziciji budu srazmjerne veličine. 

Počnite najprije s najudaljenijim objektima kompozicije, koji ujedno trebaju biti i najsvjetliji. Posljednje ćete dodati najbliže predmete. U svemu najviše obratite pažnju na sjene – vodite računa od kuda vam dolazi svjetlo i gdje predmeti bacaju sjenu. 

Ukoliko odaberete raditi apstraktne motive, onda tu vrijede samo vaša pravila. Ako imate inspiraciju za nešto takvo, samo slijedite svoje osjećaje i vidite kamo će vas to odvesti. 

Apstraktni motiv, akril na platnu – kombinacija kista i špahtle 

Ne bojte se igrati bojama, isprobavati, kombinirati. Slikanje je eksperimentalni proces i što više vježbate, više ćete detalja primjećivati i time usavršavati svoje umjetničko djelo. Opustite se jer opuštena ruka je najkreativnija ruka. 

Primjer slike gdje su sjene obogatile cjelokupan dojam zimskog pejzaža

Šesti korak – Održavanje pribora

Nakon rada s akrilnim bojama, čišćenje kistova je vrlo jednostavno. Temeljito operite kistove u običnoj vodi, odmah po završetku slikanja. Također, tijekom slikanja vodom perite kistove između korištenja različitih boja – uvijek boju nanosite čistim kistom. Ostaci boje nakon slikanja uništavaju kisove te je zato temeljito pranje od iznimne važnosti.

Kada je riječ o ulju, briga za pribor je malo složenija. Za čišćenje pribora od uljanih boja koriste se gotova otapala poput bijelog špirita, koji je najučinkovitiji i ujedno i najmanje agresivan. Kistove držite u otapalu par minuta, potom ih dobro operite deterdžentom pod mlazom tople vode kako bi se skinuli i posljednji ostaci ulja.

Postoje posebne kantice za držanje kistova koje na dnu imaju rešetku i to je vrlo praktičan odabir za održavanje kistova. Očišćene kistove uvijek odložite vodoravno, tako da se vlakna osuše u tom položaju i da ostanu ravna. 

Vrlo je važno temeljito očistiti kistove nakon svakog korištenja 

Bonus savjeti  

  • Ne brinite se o tome što drugi ljudi misle. Prihvatite kritiku, ali ne dopustite da to bude glavni pokretač onoga što radite. 
  • Pogledajte radove drugih slikara amatera. To će vam pomoći da shvatite da velika većina kreće s istim predznanjem i bez mnogo vještina.
  • Uključite se u zajednicu. Prijavite se na slikarske radionice, posjetite galerije, razgovarajte s drugim umjetnicima, čitajte blogove umjetnika itd. Što ste više angažirani, to ćete biti nadahnutiji.
  • Pokušajte ne biti zastrašeni umjetnicima koji su vještiji. Uvijek će postojati netko vještiji, iskusniji ili obrazovaniji od vas. Neka vam budu inspiracija umjesto da vas zastrašuju. 
  • Budite ustrajni i vjerni sebi, s iskustvom ćete razviti svoj vlastiti stil i autentičnost.
  • Ne bojte se eksperimentirati i isprobavati nove stvari.
  • Budite otvorenog uma i fleksibilni s načinom na koji učite i istražujete.
  • Jedina tajna da postanete veliki slikar je vježba, vježba i samo vježba.